Pamięć jest powszechnie rozumiana jako zdolność do przypomnienia sobie wydarzeń z przeszłości, choć w praktyce jest czymś znacznie bardziej złożonym. Eksperci twierdzą, że mózg przechowuje wspomnienia ze wszystkich wydarzeń z naszego życia, nawet jeśli nie wydaje nam się że zapamiętujemy coś w danym momencie. Pamięć to złożony system oparty na wielu procesach mózgowych. Jest to zdolność do przechowywania i ochrony informacji oraz odzyskania ich w razie potrzeby. Możemy więc powiedzieć, że pamięć jest kluczową częścią naszego życia. Gdybyśmy ją stracili, musielibyśmy ponownie uczyć się wszystkiego od podstaw. W celu utrzymania swojej pamięci w najlepszej formie trzeba o nią dbać.
Koncentracja to skupianie uwagi. Zaburzenia koncentracji stają się coraz bardziej powszechne w krajach rozwiniętych z powodu zwiększającego się tempa życia i rywalizacji wśród ludzi czynnych zawodowo. Zaburzenia koncentracji przejawiają jako stany zaniepokojenia, spowolnienie reakcji, małomówność, zadumanie i tym podobne. Przykład 52-letniej kobiety cierpiącej na zaburzenia pamięci i koncentracji »Pracuję w księgowości od lat. Ostatnio odkryłam, że trudno mi się skoncentrować, wciąż się mylę, zapominam co mam zrobić. Wczoraj dostałam telefon od mojego szefa i spędziłam całe popołudnie płacząc …«
Osoba cierpiąca na zaburzenia pamięci stara się ukryć fakt, że nie zna odpowiedzi na dane pytanie, podczas gdy osoba z zaburzeniami koncentracji zwykle odpowiada, że nie wie. Kliniczne i neurologiczne laboratoria czyi inne testy zazwyczaj nie ujawniają innych znaczących różnic.Ludzie aktywni zawodowo, którzy nie odczuwają jeszcze problemów z pamięcią spowodowanych wiekiem coraz częściej szukają czegoś, co mogłoby im pomóc.