Surowcem roślinnym są liście miłorzębu, które zbiera się jesienią. Wyciąg z lisci miłorzębu zawiera ponad 60 bioaktywnych składników, z czego najistotniejszymi są uzupełniające się wzajemnie w działaniu awonoidy (m.in. glikozydy kwercetyny) i terpeny (ginkgolidy i bilobalid). Posiadają one silne właściwości antyoksydacyjne czyli jako tzw. wymiatacze wolnych rodników – chronią komórki nerwowe i poprawiają ich metabolizm. Wyciąg z miłorzębu zwiększa przepływ krwi w mózgu i łagodzi objawy niewydolności mózgowej, takie jak zaburzenia pamięci, zawroty głowy czy szumy w uszach. Warto zaznaczyć, że wpływ miłorzębu na usprawnienie procesów myślowych i polepszenie pamięci nie ogranicza się jedynie do osób starszych.
Miłorząb poprawia zarówno krążenie mózgowe, jak i obwodowe, zmniejszając lepkość krwi oraz hamując agregacje płytek i zapobiegając tworzeniu się skrzepów. Wyciąg z Ginkgo biloba rozszerza naczynia krwionośne i polepsza krążenie krwi. Zwiększa ponadto wykorzystywanie tlenu i glukozy w komórkach i tkankach mięśni i mózgu, co podnosi wydolność fizyczną i psychiczną organizmu.
Miłorząb Japoński (Ginkgo Biloba) to drzewo liściaste, które rośnie do tysiąca lat: może osiągać wysokość nawet do 30 metrów. Aktywne składniki liści to glikozydy flawonowe miłorzębu, laktony terpenowe, kwercytyna, kaempferol, izorhamnetyna, glukoza, ramnoza, proantycyjanidyny oraz substancje charakterystyczne wyłącznie dla miłorzębu japońskiego: ginkgolidy i bilobalidy.
Poprawa funkcjonowania błony komórkowej i zmiatanie wolnych rodników przez wyciąg z miłorzębu są najbardziej widoczne w komórkach mózgowych. Poprzez poprawę wykorzystywania tlenu i glukozy w komórkach, wyciąg z miłorzębu wykazuje wyjątkowe zdolności do zapobiegania zakłóceniom dostaw krwi do mózgu.
Ginkgolidy między innymi hamują agregację płytek krwi i ich adhezję oraz przyczyniają się do degranulacji (uwalniania z krwi składników alergicznych i zapalnych).
Wyciąg z miłorzębu skutecznie przeciwdziała objawom zastoju krwi związanym z zespołem napięcia przedmiesiączkowego a zwłaszcza objawom bólu i tkliwości piersi. U pacjentek odnotowano również poprawę stanu neuropsychologicznego.
Wyciąg z miłorzębu wykazuje korzystne działanie w wielu przypadkach demencji starczej w tym i w chorobie Alzhaimera. Jednak jest on najbardziej skuteczny w opóźnianiu pogarszania się funkcji umysłowych we wczesnych stadiach choroby.
Wykazano, że wyciąg z miłorzębu przyczynia się do istotnego zmniejszenia podstawowych objawów niewydolności naczyniowej mózgu i osłabionych funkcji umysłowych takich jak: krótkotrwałe utraty pamięci, zawroty i bóle głowy, dzwonienie w uszach, depresja, senność. Miłorząb, zwiększa przepływ krwi w mózgu, przez co łagodzi tzw. „skutki uboczne starzenia się”. Badania kliniczne wykazały, że zwiększa on tempo przesyłania informacji na poziomie komórek nerwowych. Wpływ wyciągu z miłorzębu na poprawę pamięci nie ogranicza się wyłącznie do osób starszych.
Wyciąg z miłorzębu wywiera wpływ na system, który reguluje napięcie naczyń krwionośnych. Zwiększa on napięcie układu żylnego wspomagając przez to usuwanie toksycznych metabolitów. Normalizuje też krążenie działając tonizująco. Efekty tego są najbardziej widoczne w obszarze niedokrwionych naczyń. Miłorząb potrafi zwalczać zjawiska wynikające ze skurczów naczyniowych i jednocześnie z taką samą skutecznością przywracać krążenie w naczyniach po paraliżu naczynioworuchowym.
Wyniki badań wykazują, że wyciąg z miłorzębu może działać jako środek antydepresyjny samodzielnie lub w połączeniu z terapią lekarską.
Mieszanki ginkgolidów i wyciągu ustandaryzowanego miłorzębu zawierającego 24% glikozydów wykazują działanie w stanach alergicznych ze względu na hamowanie przez nie czynnika aktywującego płytki krwi tzw. PAF.
Wyciąg z miłorzębu dość skutecznie pomaga zwalczać główne czynniki przyczyniające się do starczego zwyrodnienia plamki. W badaniach stwierdzono istotną poprawę ostrości widzenia w zakresie tych dwóch rodzajów problemów.
Chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi obecnością wolnych rodników, zmniejszając tym samym napięcie stres oksydacyjny.
Poprawia dopływ tlenu i glukozy do komórek mózgowych oraz innych tkanek. Zwiększa zapas energetyczny komórek.
Łagodzi ból podczas chodzenia, łagodzi uczucie zimnych stóp i dłoni, łagodzi uczucie drętwienia i mrowienia kończyn.